Виставка художниці Victoria Palma одразу зустрічає нас проблемкою. Повсякденність і святкова? Точно не має помилки? Стара як світ концепція життя багатьох людей – робота, сім’я, ще одна робота, сусіди, родичі і знов по колу – не дає змоги ні побачити свята у повсякденності, ні навіть нафантазувати його. А як виявилось все поряд і все можливо. Ми живемо як особистості, ми існуємо як форма певної матеріі.
Виставка показує нам два світи. Світ перший.
Це кожен з нас окремо. Молодий «дон Хуліо» соромлячись показує «Ізабелі» на пальцях розкішницю. І у них розпочнеться свято, бо натяки зрозумілі і не треба вигадувати казна що. Ми всі одночасно і соромники (соромниці) і безсоромники (безсоромниці). Давайте тільки пригадаємо, на що ми здатні на одинці з собою, з іншим або іншою. Або у трьох…..Рожева шкіра, запашна, наче щойно з душу гарячого…. робіть собі приємне! Ось формула щастя. І не потрібно ніяких біномів Ньютона. Хутро на долонях не виросте і ніхто не осліпне.
Світ другий. І він має назву «Мати Божа Свята смерть».
Nuestra Senora de la Santa Muerte – класний персонаж у латиноамериканському фольклорі. Вона уособлює смерть, але водночас розрахована на зцілення чи захист. А що у наш буремний час ще потрібно? Череп як образ Смерті не повинен лякати, тому що не існує Смерті без Життя і навпаки. У роботах Victoria Palma Смерть, як явище, невід’ємно пов’язана з Деревом Життя. Ну а Життя це свято. А ще тема первородного гріха ну дуже чітко присутня, а вона ніколи не перестане бути актуальною особливо у контексті «хто винен?».
Продовжуючи біблійно-сакральне, не можу не згадати Євангеліє, а конкретно чотири канонічних – від Марка, від Матвія, від Луки та від Іоанна. Чому так? Кожного євангеліста прийнято зображати з тим, через кого він спілкувався з Богом. Марк через лева, Матвій через янгола, Лука через бика, Іоанн через орла. Євангелісти несли у своїх текстах слово вічного спасіння, вічного життя. І саме «портрети» деяких тварин акцентують на собі увагу. І, можливо, хтось не знав або забув, Євангеліє перекладається як «гарна звістка» або «добра новина». Це все я до того, що символізм послання у ЖИТТЄСТВЕРДЖУВАЛЬНІЙ СВЯТКОВІЙ ПОВСЯКДЕННОСТІ.
PhDValentyn