1 грудня в Одеському академічному театрі ляльок відбулася прем’єра антитеатру (mockumentary) “СучМист у таїнстві”. Любов Андрій – одеський режисер, скульптор, засновник театру “Алоха” створив перформативну виставу, яка познайомила глядача із проблемами сучасних українських митців.
Проєкт значною мірою відображав принципи «театру жорстокості» Антонена Арто. «Театральні умовності віджили своє, залишаючись вірними собі, ми не можемо прийняти театр, який, як і раніше, обманював би нас. Нам потрібно вірити в те, що ми бачимо. Нам потрібно, щоб вистава, яку ми дивимося, була єдиною у своєму роді, щоб вона здавалася нам настільки ж непередбачуваною і настільки ж неповторною, як і будь-який життєвий акт, як будь-яка подія, визначена відомими обставинами. У театрі, який ми хочемо створити, саме випадок стане нашим божеством» А.Арто 1927.
Текст сценарію відсутній. На сцені та у залі усе вирішував тільки випадок.
На вході до зали гості ставали учасниками перформансу “переступити через”, і одразу стикалися із дилемою: “Переступити через себе”, “Переступити через іншу людину”, “Переступити через своє неприйняття якихось якостей іншої людини” та “Переступити через свої забобони”.
Сама сцена виглядає наче справжня художня майстерня де іде творчий процес, спиною до глядачів сидить натурниця. Виходить режисер, зачитує основні положення “театру жорстокості”. Сергій Ануфріїв розпочав містичну чайну церемонію. Володимир Уманенко прямо на сцені створив новий дизайн сукні зі створених ескізів та одягнув тендітну модель Лізу. Ольга Єнгібарова, “мати усіх гусєй” прийшла не без гусака у рукаві. Ярослав Войцеховський розповів про Пушкіна та індійську богиню Калі; Денис Недолуженко показував картини з депутатами, котрі то висять донизу головою на вишках імені себе, то роблять одне одному феляцію. Сергій Коняхін розповідав моторошні історії про святого Маврікія Фіваїдського та про Спис долі, яких втілили “лєдєнящіє душу” ляльки. Арт-критик Ута Кільтер, одначе, звинуватила Сергія в недосвідченості, а інших учасників – в неточності формулювань. Чарівна Марго порадувала різноманітною красою: власною картиною із кримським пейзажем, відвертістю пишних форм та шаленим рейвом, який вона зводила під час вистави.
Проявом театральної і водночас побутової жорстокості стало кидання помідорів в учасників вистави.
Наприкінці відбувся аукціон який вели Катерина Чалая та Олександр Перуцький. Лотами були ескізи натурниць Лізи та Марго.
Ще одним орієнтиром був Гентський маніфест Міло Рау, який закликає: «Крайньою мірою, дві різних мови мають використовуватися на сцені в кожному проекті», «Як мінімум один проект на сезон має репетируватися чи виконуватися в зоні конфлікту або воєнній зоні без якоїсь культурної інфраструктури». На сцені рівноправно звучали українська й російська. Стас Подлипський виконав пісні обома мовами, відкриваючи тяготи та конфлікти сьогодення.
Ми маємо перші відгуки: “Ця вистава – шанс зазирнути людині в справжнє обличчя, коротка можливість відчути іншого індивідуума без “естетичної маски”. Побачити красу в щирості й почути свій відгук. Відчути себе в моменті реакції, розкуштувати післясмак, розправити крила, відчути тонкий зв’язок із тим, що відбувається.”
Режисер Андрій Любов поділився своєю концепцією з колегою з Кельнського театру, і зараз відбувається робота над тим, щоб проблеми українських митців озвучити з європейської сцени.
Подія відбулася завдяки Стипендії імені Антонена Арто, заснованої фондом proto produkciia та лабораторією сучасної опери Opera aperta. Спеціальний конкурс для півдня відбувається у межах програми “Cultural Bridges: support of cultural figures from Southern regions of Ukraine”, що реалізується Іншою Освітою за підтримки проєкту Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Зміцнення громадської довіри в Україні» (UCBI). Організатори висловлюють вдячність ТД “Вина світу”, арт-ділеру Васілісі Драконовій та директору Одеського академічного театру ляльок Йосифу Мерковичу.
Режисер: Андрій Любов
Актори: Сергій Ануфрієв, Володимир Уманенко, Сергій Коняхін, Ярослав Войцеховський, Катерина Чала, Олександр Перуцький, Лізавета Ангельчук, Стас Подлипський, Юлія Харчук, Денис Недолуженко, Катерина Білетіна, Ольга Енгибарова, Олександра Гетьман, Ольга Ярова, чарівна Марго та Уте Кільтер.
Помічник режисера: Анастасія Поживатенко
Оператор: Олена Кутінова, Артур Садовніков
Фотограф: Сергій Коняхін, Володимир Андреєв