“Поки в мене було невеличке перезавантаження з друзями, ось які думки мене відвідали про зріз українського арт-світу в поточному моменті: мало хто з художників усвідомлює, як просувати своє мистецтво у світі, дякувати Богу, малювати навчилися, але, виявляється, цього замало; ті, хто збираються гурточками й розхвалюють одне одного в локальних фейсбучних групах, хіба ви не розумієте, що це працює лише в цій закритій тусовці, і там же ця уявна популярність і залишається? Великі арт-дилери та куратори сфокусовані на своїй парі художників, ніколи не дивляться на всі боки. Великі інституції та грантодавці проводять конкурси менеджерів, аж ніяк не художників, бачу, що найчастіше гроші до реальних представників світу мистецтва просто не доходять, тому що вони здатні творити, писати папери – інше, ось і отримуємо безліч дивних культурних (читаємо безкультурних) виставок і т.д. Панове великі дядьки, може зверніть увагу на процедури? Так черговий майстер так і не напише свою Мону Лізу, бо піде заробляти свій обід в іншу професію. А художникам рекомендую навчатися і дивитися на вдалі іноземні кейси, не бігти на будь-які виставки у форматі “магнітики на холодильник”. Визначтеся, де ви і в якому сегменті працюєте, до чого прагнете і чого хочете в підсумку: побачити свою роботу в хорошому музеї або швидко продатися “красиво на кухню” тут і зараз і бути готовим заради цього на все. Ваша Світла голова.
PS продовження слідує…” – Це текст одного з твоїх останніх постів у Фейсбуці, ми давно хотіли поговорити з тобою про те, як ти дивишся на сучасні тенденції в арт-просторі та що відбувається у твоєму насиченому житті. Твої соціальні мережі рясніють публікаціями з різних виставок та заходів у різних країнах, як ти все це встигаєш, у тебе, напевно, не 24 години на добу?
— У мене теж лише 24 години і мені часто здається, що я нічого не встигаю. Напевно, я намагаюся встигнути багато всього. Так, підготовка до виставок та організація заходів потребує часто більших зусиль, ніж процес створення картин. Іноді мені хочеться просто приїхати на відкриття та отримувати задоволення. Але я перфекціоніст і займаюся навіть вибором шрифту до афіші.
— Розкажи, де зараз представлені твої роботи?
— Прямо зараз проходить виставка в Мілані, у Німеччині – у Пфаффенхофені та Бремені, так само в приватному просторі в Мюнхені, у США – у Колумбусі. Хочу відзначити чудову організацію виставки у Міській галереї Пфаффенхофен-ан-дер-Ільм, там дуже велика українська діаспора, яка влаштувала справжнє свято з піснями та нашими традиційними частуваннями. Була дуже душевна обстановка, я почувала себе, як удома серед друзів дуже вдячна за такий прийом. Цікавий проект проходить і в Мілані – виставка, присвячена воді, водним ресурсам та трагедії у нас, на Каховському водосховищі.
— Ми знаємо, що ти вже кілька років проводиш виставки у рамках твого Міжнародного Фестивалю сучасного мистецтва “СЛІДИ”, що зараз із цим проектом?
— Це теж “моя улюблена дитина”! Нещодавно закінчилася виставка “Ukrainian Traces” у Каннах. Спочатку вона планувалася на 2 тижні, але в результаті тривала цілих два місяці! Багато глядачів, просто захоплення! Цікавий момент був наприкінці, на жаль, тоді ми вже демонтували експозицію, до приміщення, де проходила виставка, прийшов у гості мер Канн, ми трохи розминулися. Далі була презентація проекту у Брюсселі в EU Committee of Regoins та в Ukrainian Civil Society Hub у рамках проведення Summit of the European Women’s Association of Ukraine. А зараз я оголосила Open-Call на наступну виставку Фестивалю “СЛІДИ”, яка проходитиме у Мюнхені. Подробиці можна подивитися у мене на сторінці Фейсбук та в Інстаграм, пишіть питання, із задоволенням з усіма поспілкуюсь. Я дуже рада, що Фестиваль за кілька років перетворився на велику міжнародну подію та привертає увагу на найвищому рівні.
— Географія твоїх проектів така велика, розкажи, як тобі вдається брати участь у такій кількості виставок?
— Графік виставок розписано вже до кінця року, періодично виникають ще нові проекти, іноді навіть доводиться відмовлятися, оскільки картини не можуть бути у двох місцях одночасно. Іноді бувають накладки з логістикою, і це теж проблема при такому завантаженні. Мені приходить велика кількість запрошень взяти участь у виставці, культурному заході, фестивалі. Ще я відмовляю, тому що може бути зовсім не моя тематика, або я бачила інші виставки організаторів і мені не подобається їхній формат. До деяких організаторів я сама звертаюся з ініціативою, є ті, з ким працюю вже давно, і у нас виходять чудові виставки.
— Як можеш прокоментувати присутність інших українських митців на європейському просторі?
— Хотілося б, щоб їх було більше. Іноді з якіснішими роботами. Можу прокоментувати такою фразою: якщо художниця репрезентує свої картини у своїх соціальних мережах напівроздягненою, мистецтво там не шукай. Дуже багато хто думає, що якщо вони змогли прикрасити полотно фарбою, то вони автоматично стають художниками. Ні, навіть ті, хто вивчився в арт-школах та академіях не завжди стають художниками, хоч би як парадоксально це звучало. Художник – це дар, талант, інше бачення світу та здатність його передати. Художник – це чарівник, який грає з уявою, енергією, простором та часом. Коли ви навчитеся керувати емоціями глядачів, тоді ви можете назвати себе художником. Художник – це вже давно не про красиво чи некрасиво намальовано, це – більше, розуміння цього приходить до багатьох не одразу.
— Ти писала на своїй сторінці, що читала лекції про мистецтво у Німеччині?
— Так, я читала лекції про мистецтво у волонтерському проекті від Gesellschaft für Integration und Kultur in Europa (GIK) e. V. У Мюнхені, мої студенти просили мене продовжити і я думаю про це, можливо, скоро будуть новини від мене і в цьому напрямку.
— Думаю, тобі є чому повчити й інших художників, які хотіли б мати такі ж результати, як і в тебе.
— До мене часто звертаються за консультаціями та допомогою інші художники – це правда. Я можу дати якісь поради, але часто це виглядає так: я хочу виставку, зроби мені виставку, я намалював картину – візьми її на свій фестиваль, варіації всілякі: моя дочка в третьому класі добре малює – давай покажемо і її роботи; продай наші високохудожні ножі, слоники з дуба, красиву літальну кулю, все, що завгодно. Дорогі мої художники і всі інші, це все виходить за рамки простої дружньої поради, це робота, послуга, більшу частину цих чарівних хотівок я не роблю. І, в принципі, якщо ви звертаєтеся по таку допомогу до професіоналів, ці послуги оплачуються, що не повинно бути для вас шоком або сюрпризом. Так само, як коли ви замовляєте будь-яку іншу послугу, ви ж не очікуєте на це все безкоштовно. Окремо звертаю увагу батьків, які вважають роботи своїх дітей дуже геніальними: зараз дуже багато уроків в інтернеті, із серії – малюємо авокадо. І це авокадо виходить красиво у 200% тих, хто малював. Ті, хто проводить ці уроки, обирають варіанти “напевно”, але маючи таку картину на руках дуже рано говорити про геніальність. Не хочу нікого образити, просто не варто одягати корони завчасно. Продовжуйте далі: малюйте, ходіть на виставки, пробуйте – експериментуйте з матеріалами, сюжетами, шукайте себе та свій стиль. Найголовніше – шукайте себе та обирайте свій шлях у мистецтві. А популярність та визнання прийдуть самі собою. І виставки, і все інше.
— Над якими роботами ти зараз працюєш?
— Я поменшала показувати картини в публікаціях, в основному, мої нові картини можна побачити тільки на виставках. Я зіткнулася з проблемою плагіату та використання моїх зображень іншими людьми в комерційних цілях без дозволу. Це були і картини за номерами, і вишивки, випуск принтів, одягу і навіть не дуже вдала копія моєї картини, яку замовив мій клієнт іншому художнику, після того, як продав мою картину: сюжет був класний і вирішив зробити повтор у іншого художника теж виставив її на продаж. Це все, м’яко кажучи, неприємне, але й незаконне.
У мене зараз немає ні часу ні сил позиватися, поратися з юристами та карати всіх за порушення, але, сподіваюся, Україна прийде до того, що розуміння авторського права буде в головах у людей не як порожній звук.
— Ого! Ось це так! Ось він – інший бік популярності! Дякую тобі за змістовну бесіду, думаю, багато порад буде у нагоді нашим читачам. Успіхів тобі та прекрасних нових проектів!