363 каски з квітами, закріплені на протитанкових їжаках. Кожна – присвячена українській дитині, яка загинула внаслідок військової агресії росії. Замість дитинства — вибухи, сирена і постійний страх. У День Незалежності біля Одеської військової адміністрації з’явилася нова арт-інсталяція «Дитинство 2022»,присвячена маленьким українцям, які загинули в Україні від початку повномасштабного вторгнення рф.
“Це ціна, яку заплатив наш народ за свою незалежність”, –розповідає автор композиції, скульптор Андрій Любов.
“Сприймати ідею кожен може за своїм внутрішнім спрійняттям, у ній багато метафор”, – вважає директор обласного департаменту культури Олена Олійник.
За півроку війни загинуло майже 4 сотні дітей. “Нормальній людині навіть важко уявити таку цифру” ,- каже скульптор Андрій Любов. Але вона матеріалізована в кольорах, образах і переродженій воєнній атрибутиці.
На площі перед будівлею Одеської військової адміністрації встановили 121 протитанковий їжак. На верхніх швелерах розмістили перевернуті солдатські каски, з висадженими в них чорнобривцями. 363 квітки — кожна з них символізує дитину, у якої війна забрала життя. Квіти чорнобривці обрані невипадково. Адже це один із головних символів України. У народі їх вважають символом рідного дому, Батьківщини, які захищають від зла.
І сьогодні головна надія – щоб одеську інсталяцію не поповнила жодна нова квітка, жодна нова каска.
“Це найжахливіша інсталяція, яку мені довелося робити. Ми розуміємо скільки горя тут втілилося і ми розуміємо думки кожного з батьків, який дізнається про загибель своєї дитини. Буча, Ірпінь, Харків, Одеса — усі міста постраждали. Ця інсталяція не робилася для України, вона більше замислювалася для європейців, щоб вони це усвідомили. Вони повинні побачити страшну війну”, — розповів автор проєкту Андрій Любов.
Всі шоломи, в яких висадили чорнобривці — розмальовані маленькими одеситами під час благодійної акції у Літньому театрі. Діти спільно з мисткинею додадали фарб, розмальовуючі каски улюбленими кольорами, емоціями та враженнями.
Війна – жорстоке явище, воно не несе позитивних емоцій, саме тому лише в наших силах шукати у собі позитив. В такі моменти нам на допомогу приходить мистецтво, воно лікує і перероджує, дає сили жити і іти далі. Сам процес – звільнення від негативу, ресурс для нових вражень, а результат – переродження негативної каски, що вже стала символом війни, на позитивні вазони, що у подальшому продовжуватимуть тішити око одеситів, даючи їм надію на світле майбутнє. Таким чином діти перетворили атрибутику війни на горщики для квітів. Десятки дітей за допомогою фарб позбавлялися негативу та зобразили всі свої емоції та переживання на військових касках.
Інсталяцію, яка демонструє жах українського дитинства, планують показати і в Європі, першими її зможуть побачити мешканці міста-побратима Одеси – італійської Венеції – зазначили в Одеській мерії.
Автор хоче показати всьому світові, що рф потрібно визнати країною-терористом і почати діяти.
У фейсбуці люди реагують на інформацію про проєкт.
Так тужно й потужно відгукнулась на нього талановита письменниця Наталя Савчук (провідний бібліограф Національної бібліотеки України для дітей Наталя Марченко ):
Сталеві струни, що розкрилені потяги наші
Несли, світ розгортаючи крилами,
Стали сталевими їжаками,
Обрубками мрій і доріг,
Яким не судилося прозвучати на повний голос.
На полях наших, у лісах, і навіть у парках
Яблуками – каски залізні,
Грибочками – каски залізні.
Бо що ще мають зібрати дітям
Їжаки сталеві?
Але діти – Квіти.
Що на землі, що в небі.
Сонцеокі ясні сміхотливці, сонячні зайченята.
У залізних долонях касок, вимощених землею,
Їх колише планета й вітри колискову співають..
Ось тільки серце ось-ось увірветься
Від огрому їжаків сталевих
Моє…
Як потрясаюче вхоплені всі посили проєкту! Яка образність! Потрібно обов’язково використовувати для просування проєкту!