18 серпня відбулася урочиста церемонія нагородження переможців V ювілейного Міжнародного мистецького пленеру «Кращий художник / The best artist – 2021». Офіційна частина грандіозної події проходила у концертній залі Вінницької обласної філармонії «Плеяда» за участі народних депутатів, провідних художників та діячів мистецтва на чолі першим заступником Міністра культури та інформаційної політики України Ростиславом Карандєєвим.
Він спеціально приїхав до Вінниці, щоб особисто привітати номінантів цьогорічного конкурсу з перемогою і присвоєнням почесного звання «Кращий художник / The best artist – 2021». У своєму вітальному слові Ростислав Карандєєв відзначив важливість розвитку українського мистецтва у світовому контексті і подякував художникам, які попри карантинні обмеження продовжують працювати і беруть участь у таких потужних міжнародних пленерах, як «Кращий художник / The best artist».Цього року на ювілейний конкурс надійшло понад пів тисячі заявок від митців з 7 країн світу. До фіналу потрапило 33 митці з Китаю, Франції, України та Білорусі. Зважаючи на карантинні обмеження, приїхати до Вінниці вдалося 30-ом. З 10 по 18 серпня вони працювали на різних локаціях – у Тульчині, Хмільнику, Ольгополі, Бершаді, Шаргороді, Тиврові, Жмеринці та Браїлові. Один день програми художники провели у Житомирі. Головною особливістю цьогорічного пленеру став унікальний проект. З нагоди 30-ти річчя Незалежності України найкращі з кращих художників Україні відтворили на своїх полотнах портрети видатних вінничан. Їх кандидатури були запропоновані громадами Вінниччини, громадськими організаціями та творчими спілками.
Це люди з різних сфер життя, котрі заслужили повагу серед вінничан, сформували позитивне відношення до людей і стали взірцем у розбудові культури, науки та збереженні історії нашого краю. Серед них народні майстри, громадські активісти, аграрії, етнографи та громадські діячі.
«Проєкт «Кращий художник» стрімко розвивається – збільшується кількість учасників, які хочуть взяти участь у пленері, зростає рівень і майстерність конкурсних робіт, а відтак формується достойне ставлення до художників. Адже наше завдання відкривати таланти, давати можливість вчитися, розвиватися і популяризувати свою творчість не лише на всеукраїнському, але й міжнародному рівні»
– каже головний ініціатор проекту Володимир Козюк –
«Цього року на участь у конкурсі надійшло 528 заявок, 150 учасників пройшли перший відбір і потрапили до фіналу. Обирати фіналістів було досить складно, адже серед претендентів були професійні, знані художники і водночас зовсім молоді. За голосуванням до фіналу потрапило до 40 митців, але в силу карантинних обмежень, політичних ситуацій приїхати на конкурс вдалося не всім. Але в цілому ми маємо досить пристойний мистецький урожай: кожен художник за час пленеру написав 7–10 робіт»
Загалом учасники конкурсу за час пленеру, тобто з 10 по 18 серпня написали понад 170 робіт. На фінальній виставці, що розгорнулася у холі «Плеяди», представили пів сотні завершених картин, які обрали і оцінили члени журі. До його складу традиційно увійшли провідні українські та світові художники, мистецтвознавці, представники організаторів та партнерів пленеру.
Одні оцінювали техніку, інші – емоції та враження. У результаті це дозволило зробити правильний і достойний вибір. Усі учасники конкурсу були нагороджені дипломами «Переможець», бо вони вже є фіналісти, а також подарунками від спонсорів та партнерів.
Голоси членів журі розподілилися наступним чином:
Спеціальну відзнаку «The Вest artist» цього року отримав Чжан Сюєчен (Китай)
У номінації «Кращий художник» перемогли:
IІІ номінація – Олександр Брітцев (Україна, Харків),
II номінація – Ярослав Леонець (Україна, Київ),
I номінація – Оксана Бойко (Харків, Україна).
Крім того, під час пленеру відбулися персональні виставки харківського митця Валерія Шматька, одеської художниці Катерини Білетіної, презентація першої в України виставки сучасного мистецтва, абстракції і сайарсізма, в експозиції якої представили унікальні роботи світового рівня авторства українських художників та митців з різних країн світу. Лауреатом премії імені Валерія Гегамяна стала – Анна Сушарник-Кравець (Кам’янець-Подільський, Україна).
В рамках конкурсу визначали переможця Гран-прі, який автоматично отримав звання «The Вest artist». Володаркою знаку і почесного сертифікату стала Аліна Храпчинська (Україна, Харків). Нагороджував її особисто Ростислав Карандєєв – перший заступник Міністра культури та інформаційної політики України.
Художниця не стримувала емоцій. Вона назвала пленер «Кращий художник / The best artist» мистецьким концентратом, який продовжує надихати на створення полотен ще довго після свого завершення і водночас спонукає знову брати участь у конкурсі та змагатися за перемогу.